Zarządzanie sobą w czasie. 5 złotych zasad zwiększających efektywność w pracy | na-etacie.pl

Treść artykułu

Zarządzanie sobą w czasie. 5 złotych zasad zwiększających efektywność w pracy

Zarządzanie czasem w pracy

Polacy to jeden z bardziej zapracowanych narodów świata. Pracujemy średnio od 8,5 do 9 godzin dziennie, a nierzadko i więcej. Niestety wraz z dochodzącymi obowiązkami wcale nie wydłuża się doba. Jak zatem powinien radzić sobie pracownik, który chce wykonać wszystkie zadania, a nie chce zarywać nocki, czy brać kolejnych nadgodzin? Pomocy można upatrywać w umiejętnym zarządzaniu czasem. Oto 5 złotych zasad, które pomogą Ci zaplanować dzień w pracy tak, aby był maksymalnie efektywny.

Planuj

Jak zaplanować dzień w pracy, żeby był efektywny?

 • Zrób plan
  Plan pozwala Ci dążyć prosto do celu. Zatem spisz wszystkie obowiązki, które masz wykonać w danym dniu. Zostaw sobie mały zapas czasu na nieprzewidziane sytuacje i spotkania. Do sporządzenia harmonogramu użyj specjalnego kalendarza, notatnika czy narzędzi internetowych. Ważne, żebyś wiedział gdzie jest Twoja lista "To do". Po zrealizowaniu każdego z punktów, wykreślaj go, żebyś był świadomy postępu. Zobacz: Czy warto pracować w startupie?
 • Ustal priorytety
  Ustalając kolejność zadań, które masz wykonać w danym dniu, zacznij od tego, które jest Twoim zdaniem najtrudniejsze. Rano masz nie tylko najwięcej energii, ale rozprawiając się w pierwszej kolejności z najcięższym obowiązkiem, później poczujesz ulgę i ograniczysz stres. W przeciwnym wypadku, odkładanie na później najważniejszego projektu jest równoznaczne z presją i dodatkowymi nerwami. Najlepszą metodą jest spisanie planu dnia w kolejności od najważniejszego do najmniej ważnego.
 • Realnie podchodź do swoich zadań
  Bycie realistą w pracy pozwala zaoszczędzić sobie wielu stresów, dlatego nie składaj obietnic bez pokrycia. Nie deklaruj, że dasz radę wykonać dany projekt, chodź deadline zbliża się nieubłaganie. Jeśli wiesz, że nie masz opcji zmieszczenia się w czasie, nie podejmuj się nowego zadania. Natomiast dobrą praktyką jest wyznaczanie sobie, ile czasu poświęci się danej czynności. Możesz notować na swojej liście orientacyjny czas potrzebny na wykonanie każdej pozycji z "To do list". Takie ramy czasowe działają mobilizująco na nasz mózg.
 • Deleguj zadania na innych
  Punkt ściśle powiązany z poprzednim. Gdy przełożony dokłada Ci zadań, a Ty nie wyrabiasz się z zaległymi, odmawiaj i proś o pomoc współpracowników. Nie bój się mówić głośno, że potrzebujesz wsparcia. Dzięki pomocy innych osób i grze zespołowej nie tylko jesteście w stanie dotrzymać terminów, ale i umacnia się więź między Wami i zyskujecie przekonanie o tym, że nie jesteście sami, a macie na kogo liczyć.
  Zobacz: Jak umiejętnie zmienić pracę na lepszą?
 • Rozbijaj duże projekty na mniejsze części
  Dobrą praktyką jest wykonywanie dziennie jednego ważnego zadania - o ile to możliwe. Jeśli pracujesz nad dużym projektem, którego nie jesteś w stanie wykonać w jeden dzień, rozbij go na mniejsze części i realizuj je po kolei. W trakcie efektywnego planowania dnia pracy nie zapominaj o bardzo ważnej kwestii, którą są przerwy poprawiające koncentrację i ułatwiające proces zapamiętywania. Możesz skorzystać z techniki Pomodoro, która proponuje 25 minut pracy i 5 minut przerwy. Właśnie w tym czasie możesz sięgnąć po telefon, przejrzeć maile czy zescrollować walla. Kolejna sprawa to dłuższy np. wieczorny odpoczynek - nagradzaj się za efektywnie spędzony dzień. Jak? To zależy od Ciebie. Dla jednego relaksem będzie wizyta na siłowni, dla drugiego seans filmowy, a dla trzeciego dobra kolacja.
Ustal priorytety

krótki opis

Polacy to jeden z bardziej zapracowanych narodów świata. Pracujemy średnio od 8,5 do 9 godzin dziennie, a nierzadko i więcej.Niestety wraz z dochodzącymi obowiązkami wcale nie wydłuża się doba.