Sezon na przeziębienia. Iść czy nie iść do pracy – oto jest pytanie | na-etacie.pl

Treść artykułu

Sezon na przeziębienia. Iść czy nie iść do pracy – oto jest pytanie

Czy chodzić z przeziębieniem do pracy?

Jesień to czas, kiedy ostatnie letnie promienie słońca zastępują wiatr, deszcz i spadające liście. Zmieniająca się temperatura powoduje pogorszenie stanu zdrowia wielu osób. Pojawiają się przeziębienia i problem, czy iść z nimi do pracy czy nie. Dla 69% pracujących Polaków katar nie jest powodem, by zgłosić się do lekarza i zostać w domu. Pojawia się pytanie, czy taka postawa jest właściwa czy nie i właśnie na nie postaramy się dzisiaj odpowiedzieć.

Jestem chory, co teraz?

Widok przeziębionego pracownika jest w Polsce czymś powszechnym. Katar jest najpopularniejszą chorobą zakaźną, która dopada dorosłych średnio dwa razy w roku. Pierwsze objawy dolegliwości widoczne są po kilkunastu godzinach od zarażenia, w ciągu kolejnych 2-3 dni człowiek nie tylko czuje się oraz gorzej, ale również wtedy zaraża innych. Do zarażeń nie dochodzi jedynie drogą kropelkową (a dodajmy, że podczas kichnięcia wirus grypy pędzi z prędkością 146 km/h), ale i poprzez podanie dłoni, dotknięcie klamki czy korzystanie z tego samego urządzenia jak klawiatura, myszka czy telefon.
Zobacz: Jakie pytania nie mogą paść na rozmowie o pracę?
Dlaczego Polacy decydują się iść do pracy z przeziębieniem? Z badań przeprowadzonych w 2015 roku na zlecenie GlaxoSmithKline wynika, że 37% respondentów spycha swoje zdrowie na dalszy plan z nadmiaru obowiązków, 33% badanych uznało, że ilość zadań nie pozwala im na pozostanie w domu, a z powodów finansowych na pójście chorym do pracy decyduje się 32% (L4 to niższa pensja).

Czy powinno chodzić się chorym do pracy?

Jakimkolwiek powodem nie kierowaliby się Polacy decydując się na stawienie się w miejscu pracy z przeziębieniem, narażają własne i cudze zdrowie, bo przecież ich choroba nie pozostaje bez wpływu na innych pracowników. Pomijając, że kichanie i opróżnianie zawartości nosa może wywoływać dyskomfort wśród współpracowników, to istnieje całkiem realna groźba, że się ich zarazi. A co wtedy? Jeśli chory jest cały zespół, a infekcje powodują zmniejszenie efektywności, to kto będzie sumiennie wywiązywać się z obowiązków?

Chyba zostanę w domu

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - z katarem nie powinno przychodzić się do pracy. Najlepszym wyjściem jest zgłoszenie się do lekarza i kuracja w domu. Jeśli jednak obecność pracownika jest niezastąpiona, pracodawca powinien rozważyć możliwość pracy zdalnej. Wówczas inni zatrudnieni nie są narażeni na infekcję, a praca zostaje wykonana.
Zobacz: Jak motywować pracowników do pracy?
W okresie jesiennej słoty warto zapobiegać przeziębieniom poprzez wzmacnianie odporności. W tym celu zaleca się zaczynanie dnia od ciepłej wody z miodem i cytryną, spożywanie cytrusów, regularne wizyty na saunie (która wzmacnia system immunologiczny) oraz wprowadzenie do diety dobrych tłuszczy.

krótki opis

Jesień to czas, kiedy ostatnie letnie promienie słońca zastępują wiatr, deszcz i spadające liście. Zmieniająca się temperatura powoduje pogorszenie stanu zdrowia wielu osób.