Przyjście do pracy z dzieckiem - wolno czy nie? Co na to pracodawcy? | na-etacie.pl

Treść artykułu

Przyjście do pracy z dzieckiem - wolno czy nie? Co na to pracodawcy?

Przyjście do pracy z dzieckiem - wolno czy nie?

Niania zachorowała, babcia jest w sanatorium, a nauczyciele strajkują? Sytuacji, w których matka mogłaby przyjść do pracy z dzieckiem zamiast brać urlop jest wiele, jednak żeby skorzystać z tej możliwości, trzeba wcześniej porozmawiać z szefem i upewnić się, że towarzystwo pociechy w biurze nie wpłynie na wykonywanie obowiązków przez innych pracowników i oczywiście samej matki.
Zobacz: Działaj z planem - jakie są cele rozmowy kwalifikacyjnej?

Przyjście do pracy z dzieckiem - co na to prawo?

Ustawodawca przewidział wiele instytucji, które zapewniają młodej matce pomoc i wsparcie. Przysługuje jej urlop macierzyński, gwarancja pracy i płacy, urlop wychowawczy, dni wolne na opiekę nad dzieckiem i przerwy na karmienie. Natomiast przedszkola, żłobki i szkolne świetlice powinny rozwiązać problem, kto zajmie się dzieckiem, gdy jego rodzice będą w pracy. Na próżno jednak szukać w prawie polskim informacji o możliwości przyjścia do pracy z dzieckiem. I faktycznie, pracownica nie powinna samowolnie decydować się na taki krok, jednak inaczej rysuje się sytuacja, jeśli wcześniej poruszy ten temat ze swoim pracodawcą i współpracownikami.
Dzień opieki nad dzieckiem wydaje się pierwszym rozwiązaniem, gdy okazuje się, że matka nie ma z kim zostawić pociechy. Jednak z drugiej strony, może wykonywać ona taką pracę, w której nikt jej nie zastąpi i swoją nieobecnością przystopuje cały projekt. Może to być równoznaczne z przekroczeniem deadline'u. Wówczas można poruszyć temat przyjścia do pracy z dzieckiem. O każdej takiej sytuacji należy poinformować przełożonego oraz uzyskać jego zgodę. Jeśli matka zdecydowałaby się na samodzielne podjęcie tej decyzji i stawiłaby się z dzieckiem w zakładzie pracy bez uprzedzenia szefa i dodatkowo nie wykonywałaby swoich obowiązków, ryzykuje nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.

Dzieci w pracy

Ale spokojnie, to najczarniejszy ze scenariuszy. Coraz więcej firm, pozwala matkom na przychodzenie do pracy z dziećmi. Wydaje się, że przełomem w tej kwestii był wielki kryzys finansowy z 2008 roku. Wówczas amerykańscy pracodawcy zmuszeni byli do cięcia kosztów, a jednym z nich były właśnie urlopy macierzyńskie. Jednak równocześnie byli świadomi tego, że pozbawią się specjalistów, dlatego pozwolono kobietom zabierać dzieci do pracy. Oczywiście zapewniono matkom pokoje do karmienia i zabawy, a nawet zakładano w firmach przedszkola. Pomysł na tyle się sprawdził, że cztery lata później 200 amerykańskich firm wprowadziło go na stałe.

Przyjście do pracy z dzieckiem - wady i zalety

Przyjście do pracy z dzieckiem wydaje się rozwiązaniem problemu zarówno dla matki, jak i pracodawcy. On nie traci pracującego specjalisty, a ona może pracować i zajmować się maluchem. Ogranicza to absencję, przyczynia się do wzrostu satysfakcji, zaangażowania i lojalności pracownika oraz buduje pozytywny obraz pracodawcy. Jednak sytuacja ta nie jest pozbawiona ryzyka, bowiem dziecko może nie tylko przeszkadzać innym w pracy, ale i zniszczyć dokumenty. Dodatkowo pracodawca zostałby pociągnięty do odpowiedzialności karnej, gdyby na terenie jego zakładu, dziecku stałaby się krzywda.

Organizacja czasu dziecka

Przyjście do pracy z dzieckiem - zasady

Aby ograniczyć niekomfortowe sytuacje, które mogłyby być następstwem przyjścia z dzieckiem do pracy, warto przestrzegać kilku zasad. Oto one:
 • Uprzedź szefa i zespół
  Uzgodnij z teamem warunki. Może szef odstąpi Ci specjalny pokój i dziecko nie będzie rozpraszać innych?
 • Koleżanka z pracy to nie opiekunka
  Pamiętaj, że dziecko w pracy nie zwalnia z wykonywania obowiązków. Nie możesz też wymuszać na innych, by oni zaniedbywali swoje, bo Ty musisz iść na spotkanie, a nie masz z kim zostawić dziecka.
  Zobacz: Pić czy nie pić na imprezie firmowej?
 • Bezpieczeństwo
  Zakład pracy nie jest przystosowany do zajmowania się dziećmi, dlatego możliwe, że niebezpieczeństwa w postaci ostrych krawędzi i sprzętów biurowych, będą źródłem Twojego stresu.
 • Karm i przewijaj na osobności
  Choć widok karmiącej matki nie powinien nikogo dziwić, niekoniecznie będzie mile widziany w biurze, dlatego decydując się na pracę z maluchem, zadbaj o to, by mieć kąt dla siebie, w którym w ciszy i spokoju będziesz mogła zająć się karmieniem i czynnościami higienicznymi.
  Nierzadko zdarza się, że matki zabierające dzieci do pracy poświęcają więcej czasu na ich pilnowanie, a nie wykonywanie obowiązków, dlatego alternatywą dla takiego rozwiązania może być praca zdalna lub elastyczne godziny

krótki opis

Niania zachorowała, babcia jest w sanatorium, a nauczyciele strajkują? Sytuacji, w których matka mogłaby przyjść do pracy z dzieckiem zamiast brać urlop jest wiele