Plotki w pracy - jak sobie z nimi radzić? | na-etacie.pl

Treść artykułu

Plotki w pracy - jak sobie z nimi radzić?

Poranna kawka i wspólne wyjścia na lunche sprzyjają nie tylko lepszemu poznaniu się i integracji pracowników, ale i stwarzają możliwość do plotkowania. Gdzie leży granica, jak podchodzić do plotek i jak je uciąć, gdyby poszły za daleko?
Atmosfera panująca w pracy stanowi niezmiernie ważny czynnik, który decyduje o jej atrakcyjności i przyjazności względem pracownika. Chyba nikt nie czuje się dobrze w miejscu, w którym uszczypliwe komentarze, osądzające spojrzenia i wszechobecna dwulicowość są na porządku dziennym. A właśnie taki klimat tworzy się w firmie, w której jest gęsto od plotek. Jaki się do nich ustosunkować?
Zobacz: Czy ma Pan/Pani jakieś pytania? " O co musisz zapytać na rozmowie o pracę?

Przyjaźń w pracy

Jak reagować na plotki w miejscu pracy?

 • Nie plotkuj w pracy
  Chcesz przyczynić się do ograniczenia plotkowania w miejscu pracy? Nie rozpowszechniaj ich. Nawet, jeśli jesteś świadkiem sytuacji, która byłaby niesamowicie smakowitą pożywką dla biurowych plotkarzy, powstrzymaj się przed podawaniem jej dalej. Nie chodzi tylko o to, że może źle odebrałeś sytuację, ale fakt, że puścisz w obieg swoją historię, może zapoczątkować jej rozwijanie się o kolejne domysły. Czy może być z tego coś dobrego?
 • Nie opowiadaj o sobie zbyt wiele
  W pracy trzeba być ostrożnym. Podobnie jak na sali sądowej i komisariacie policji - "wszystko, co powiesz, może być użyte przeciwko tobie". Powtórzone przez kolejną osobę szczegóły z Twojego życia prywatnego mogą stać się głównym tematem rozmów Twoich kolegów z pracy. Jeśli tego nie chcesz, zachowaj ostrożność. Im mniej będziesz opowiadać, tym ciężej będzie wymyślić plotkę na Twój temat. Zasadę tę stosuj zwłaszcza, gdy przebywasz z tymi współpracownikami, co do których żywisz zasadę ograniczonego zaufania.
 • Ignoruj
  Może zdarzyć się sytuacja, gdy obiektem plotek będziesz właśnie Ty, a od Twojej reakcji będzie zależeć, czy opowieści na Twój temat doczekają się kontynuacji, czy może zostaną ucięte. Jeśli zareagujesz nerwowo, sezon 2., gotowy. Natomiast gdy nie poświęcisz im zbyt wiele uwagi i skoncentrujesz się na pracy, pokażesz, że masz dystans. To idealne wyjście z sytuacji, w której nie wiesz, kto stoi za plotkami. Jeśli wiesz, przejdź do punktu 4.
 • Skonfrontuj się z plotkarzem
  Jeśli wiesz, kto stoi za plotkami, porozmawiaj z nim w cztery oczy. Powiedz, jak czujesz się z doniesieniami, które do Ciebie dochodzą i skonfrontuj to z rzeczywistością lub przedstaw swoje stanowisko wobec pomówień. Jeśli to nie pomoże, przejdź do punkt 5.
  Zobacz: Pić czy nie pić na imprezie firmowej?
 • Porozmawiaj z szefem
  Jeśli granica została przekroczona, plotek nie udało się uciąć bądź są krzywdzące dla pracownika, sytuację należy zgłosić przełożonemu. Szerzenie nieprawdziwych informacji o zatrudnionym może podchodzić pod mobbing i nękanie, a jeśli taka sytuacja ma miejsce w pracy, pracodawca jest prawnie zobowiązany do jej zlikwidowania.
  Jeśli wszystkie kroki walki z plotkami zawiodły, możesz zmienić pracę. Nie w każdej firmie panuje toksyczna atmosfera. Jednak o wiele lepszą opcją jest zapobieganie plotkom. Jak to zrobić? Przede wszystkim unikać konfliktów, a jeśli do nich dojdzie, rozwiązywać je z pomocą poprawnej komunikacji. Pomocne jest też wyznaczanie granic i asertywność.
Fajna praca w korpo

krótki opis

Atmosfera panująca w pracy stanowi niezmiernie ważny czynnik, który decyduje o jej atrakcyjności i przyjazności względem pracownika. Chyba nikt nie czuje się dobrze w miejscu, w którym uszczypliwe komentarze, osądzające spojrzenia i wszechobecna dwulicowość są na porządku dziennym. A właśnie taki klimat tworzy się w firmie, w której jest gęsto od plotek