O co musisz zapytać na rozmowie o pracę? | na-etacie.pl

Treść artykułu

Czy ma Pan/Pani jakieś pytania? " O co musisz zapytać na rozmowie o pracę?

Rozmowy aplikacyjne przebiegają zwykle według tego samego schematu - kandydat opowiada coś o sobie, a później odpowiada na pytania rekrutera. Sam również ma okazję zapytać o interesujące go sprawy. W pewnym momencie spotkania, rekruter lub przyszły pracodawca pyta, czy kandydat chce dowiedzieć się czegoś na temat stanowiska. Co powinna powiedzieć w tym momencie osoba starająca się o pracę?
Spotkanie z potencjalnym pracodawcą to nie tylko test dla kandydata, ale i dla strony, która szuka pracownika. Tak, jak rekruter sprawdza, czy podane przez kandydata informacje w CV są prawdziwe, tak on powinien sprawdzić, czy obietnice z oferty pracy pokrywają się z tym, co rzeczywiście ma do zaoferowania pracodawca

 Prezentacja siebie na rozmowie kwalifikacyjnej

O co warto zapytać pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej?

Magiczne zdanie rekrutera w postaci: "Czy masz jakieś pytania?" wcale nie oznaczają kończącej się rozmowy o pracę, wprost przeciwnie to moment, w którym kandydat musi zweryfikować, czy oczekiwania i potrzeby pracodawcy odpowiadają jego wyobrażeniom o stanowisku i czy są zgodne z ofertą. O co wówczas pytać?

 • Jakie są perspektywy rozwoju zawodowego na tym stanowisku?
  Pytanie, którego nie mogą pominąć zwłaszcza osoby ambitne chcące w przyszłości awansować
 • Ile osób pracuje w dziale, którego stanę się częścią?
  Warto dowiedzieć się, kim są osoby, z którymi będzie spędzać się 8 godzin dziennie. Czy praca będzie samodzielna czy grupowa? Czy na podobnym stanowisku pracują już inne osoby?
 • Kto wcześniej zajmował stanowisko, na które aplikuję i dlaczego je opuścił? Jak wygląda standardowy dzień pracy na tej posadzie?
  Odpowiedź na to pytanie powinna przybliżyć Ci, jak może wyglądać Twoja nowa zawodowa codzienność oraz pokaże, z jakimi problemami musiał zmierzyć się Twój poprzednik.
 • Jaka jest możliwość kształcenia zawodowego w tej firmie
  Ambitny pracownik będzie dążyć do poszerzenia swojej wiedzy i jakości wykonywanej pracy, dlatego powinien zapytać, czy pracodawca będzie dbał o jego rozwój oferując szkolenia i kursy.
 • Jaki styl zarządzania panuje w dziale, do którego dołączę?
  Ważna informacja dla osób ceniących sobie samodzielność. Styl zarządzania przełożonego jest bardzo ważnym zagadnieniem. Jeśli pracownik lubi pracę skupioną na zadaniach, a jego szef woli rozliczać go z czasu, konflikt gotowy. Z punktu widzenia podwładnego istotny jest też system motywowania stosowany przez jego zwierzchnika
 • Czy istnieje możliwość pracy zdalnej?
  Praca zdalna staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza na stanowiskach niewymagających kontaktów z innymi pracownikami. Wiele firm godzi się na kilka dni pracy zdalnej w miesiącu
 • Czy w firmie obowiązuje dress code?
  Specjaliści z branży IT w USA coraz częściej wybierają pracodawców z luźniejszym podejściem do ubioru. Zamiast podjąć pracę w Goldman Sachs, w którym panują sztywne reguły odnośnie dress code’u, wybierają bardziej liberalne Google, Apple’a czy Netfliksa. Taki stan rzeczy przełożył się na spadek sprzedaży garniturów w tym kraju. Kwestia ubioru i ewentualnego cierpienia przez dress code w upalny dzień jest bardzo istotna dla młodych i zdolnych pracowników.
 • Proszę opowiedzieć o kulturze organizacyjnej w Państwa firmie
  Każda firma ma własną kulturę organizacyjną, którą warto poznać. Gdy jeden pracodawca stawia na luźną atmosferę, inny będzie wprowadzał wiele procedur uporządkowujących każdą czynność. Warto dowiedzieć się wcześniej, jaki klimat panuje w miejscu pracy
 • Jakie cechy wyróżniają Państwa firmę jako pracodawcę?
  Wiele firm oferuje dzisiaj system benefitów, jak prywatna opieka medyczna, elastyczne godziny pracy, karnet na siłownię czy wyjścia do kina
 • Jak wygląda dalszy proces rekrutacji?
  Zapytaj, kiedy możesz spodziewać się informacji zwrotnej. Dobrą praktyką jest również proszenie o feedback w przypadku odmowy. Może być nieoceniony przy kolejnych rozmowach o pracę.

krótki opis

Rozmowy aplikacyjne przebiegają zwykle według tego samego schematu - kandydat opowiada coś o sobie,a później odpowiada na pytania rekrutera. Sam również ma okazję zapytać o interesujące go sprawy. W pewnym momencie spotkania, rekruter lub przyszły pracodawca pyta, czy kandydat chce dowiedzieć się czegoś na temat stanowiska. Co powinna powiedzieć w tym momencie osoba starająca się o pracę?