Jak motywować pracowników do pracy? | na-etacie.pl

Treść artykułu

Jak motywować pracowników do pracy?

Każdy pracownik z pewnością stwierdzi, że motywacja wpływa na jego efektywność i odczuwaną satysfakcję. Jak to się dzieje, że w jednej pracy ten sam specjalista daje z siebie 150%, a w poprzednim zakładzie pracował na mniejszych obrotach? Oczywiście pierwsza odpowiedź, która przychodzi do głowy, to wynagrodzenie. Jednak nie tylko ono motywuje do działania. Zatem, co jeszcze jest w stanie wzmocnić zaangażowanie pracownika w wykonywane zadania?
Giganci jak Google, Microsoft czy Netflix uchodzą za jednych z lepszych pracodawców na świecie. Swoich pracowników motywują nie tylko zarobkami i prestiżem płynącym z pracy w tak rozpoznawalnym miejscu, ale i oferują im szereg motywujących benefitów jak warsztaty i spotkania prowadzące przez ludzi sukcesu, darmowe usługi sprzątania domu, dodatkowe dni wolnego czy możliwość drzemki w czasie pracy. Jakich pozamaterialnych czynników można użyć do motywowania pracowników?

Awans i rozwój
 • Awans i rozwój
  Perspektywa rozwoju zależna od wyników pracy potrafi motywować do działania i perfekcyjnego wykonywania obowiązków. Wielu dzisiejszych pracowników jest bardzo ambitnych i możliwość poszerzania własnych kompetencji w ramach wykonywanej pracy mobilizuje ich, by pokazali przełożonym, że inwestycja w ich osobę nie będzie błędem
 • Praca z profesjonalistami i z profesjonalnym sprzętem
  Jakże prawdziwe jest stwierdzenie: "Z kim przystajesz, takim się stajesz". Dlatego osoby pracujące z ambitnymi i cenionymi w firmie osobami będą próbowały dorównać im swoim poziomem. Nie chodzi o wyścig szczurów, a postawienie sobie poprzeczki na ambitnym poziomie. Do samodzielnego poszerzania wiedzy i horyzontów zachęca także praca z profesjonalnym sprzętem, którego obsługa będzie robiła imponujące wrażenie w CV.
 • Feedback
  Feedback w formie oceny przez przełożonego lub klientów potrafi motywować do działania. Zwłaszcza wówczas, gdy opinie o pracowniku są pochlebne. Przekazywanie pozytywnych informacji podwładnym i docenianie ich wkładu w pracę, podejścia czy wykonanego projektu przez naczelnego daje zastrzyk energii. Jeszcze mocniej działa chwalenie na forum. Wniosek? Zawsze warto doceniać pracowników. Jedną z przyczyn wypalenia zawodowego jest właśnie brak pochwał i systemu motywacyjnego.
 • Większe pole do działania
  Zwiększenie swobody pracownikowi jest dla niego sygnałem, że jego przełożony ma do niego zaufanie, dzięki czemu zwiększa się jego odpowiedzialność za podejmowane decyzje i poczucie ważności w firmie.
 • Przyjazna atmosfera
  Atmosfera w miejscu pracy jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania zespołu i budujących go pracowników. Dobre poczucie humoru i świadomość, że pracuje się z życzliwymi ludźmi, którzy pomogą Ci w razie potrzeby motywuje nie tylko do działania, ale i zobowiązuje do odwdzięczenia się w przyszłości.
 • Cele
  Świetnym sposobem motywowania pracownika jest stawianie mu celu. Nagrodą może być nie tylko pochwała na forum, ale i inna czynność, która sprawi mu przyjemność. Nie musi mieć wymiaru finansowego, może dawać możliwości zaangażowania w ważny dla niego projekt, zyskania dodatkowej przerwy, dnia pracy zdalnej czy późniejszego stawienia się w biurze.
 • Benefity
  Benefity w postaci karnetu na siłownię, elastycznego grafiku, dłuższego urlopu czy darmowych biletów na różne wydarzenia motywują pracowników, by dali z siebie więcej niż 100%.
 • Stabilność zatrudnienia
  Perspektywa zmiany umowy - z cywilnoprawnej na tę o pracę czy na czas określony wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa, a wielu osobom otwiera możliwość np. zaciągnięcia kredytu. Są to korzyści, które skłaniają pracownika do lepszego wykonywania swoich obowiązków.
  Nie oszukujmy się, motywacja w miejscu pracy przekłada się na postawę zatrudnionego oraz na tempo czy dokładność wykonywanych przez niego obowiązków. Nie musi ona przybierać formy pieniężnej, możliwości - jak pokazaliśmy wyżej - nie brakuje. Najważniejsze jest jednak, by nie zaniedbywać tego ważnego zagadnienia
Cele w pracy

krótki opis

Każdy pracownik z pewnością stwierdzi, że motywacja wpływa na jego efektywność i odczuwaną satysfakcję. Jak to się dzieje, że w jednej pracy ten sam specjalista daje z siebie 150%, a w poprzednim zakładzie pracował na mniejszych obrotach? Oczywiście pierwsza odpowiedź, która przychodzido głowy, to wynagrodzenie. Jednak nie tylko ono motywuje do działania. Zatem,co jeszcze jest w stanie wzmocnić zaangażowanie pracownika w wykonywane zadania?