Jak bronić się przed nieuczciwymi zagrywkami współpracowników? | na-etacie.pl

Treść artykułu

Jak bronić się przed nieuczciwymi zagrywkami współpracowników?

O ile w trakcie edukacji masz wpływ na to, z kim przebywasz - w końcu zawsze możesz usiąść z kimś, kogo lubisz i dystansować się od osób, których nie darzysz sympatią, to w pracy jesteś poniekąd skazany na ludzi ze swojego zespołu. Nie wybierasz ani szefa, ani współpracowników, z którymi będziesz przebywać. A jak wiadomo ludzie są różni - fałszywi, narzekający, obgadujący i czekający na to, by w którymś momencie podwinęła Ci się noga. Jak bronić się przed toksycznymi współpracownikami?
Problemu pracy z nieuczciwymi współpracownikami nie należy bagatelizować, a o jego skali świadczą choćby badania przeprowadzone przez firmę Vouchercloud, z których wynika, że dotyczy on blisko połowy respondentów. 48% badanych pracowników przyznało, że nie lubi swoich kolegów z pracy. Powody są różne - od zwykłego braku sympatii po toksyczne relacje i pracowniczą rywalizację. Skoro praca z nieuczciwymi czy toksycznymi współpracownikami jest elementem codziennej rzeczywistości we współczesnej pracy, zastanówmy się, jak można obronić się przed ich zagrywkami?
Zobacz: Czy ma Pan/Pani jakieś pytania? " O co musisz zapytać na rozmowie o pracę?

praca w biurze

Jak radzić sobie z toksycznymi współpracownikami?

Unikanie toksycznych ludzi w pracy nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza, gdy przedstawiciel tego niechlubnego grona zajmuje np. biurko tuż obok Ciebie. Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa, jednak są inne rozwiązania.

 • Rozwiązuj problemy
  Toksyczni pracownicy nieraz specjalnie powodują sytuacje, które działają na niekorzyść innych. Od snucia intryg po narzekanie - robią wszystko, by tylko zepsuć atmosferę. Jeśli masz obok siebie narzekacza, zbij go z tropu, pytając, jak rozwiązałby problemy, o których mówi. Pamiętaj o tym, że zarówno negatywne jak i pozytywne podejście działa jak samonakręcająca się spirala. Jeśli zawsze negatywnie podchodzisz do problemów, ciężko będzie Ci przejść na konstruktywną drogę. Skupiaj się na rozwiązywaniu trudności, a nie ich roztrząsaniu, gdy zechce tego toksyczny współpracownik.
 • Ignoruj i dystansuj się
  W miarę możliwości postaraj się zdystansować od nieuczciwych współpracowników. Możesz zmienić biurko? Zrób to. Jeśli nie, ćwicz ignorowanie i dystansowanie się od nieuczciwych ludzi. Gdy słyszysz, że zaczyna się obgadywanie, słuchaj muzyki na słuchawkach. Nie dawaj wciągać się w intrygi, a gdy jesteś prowokowany do kłótni, nie pozwalaj, by emocje wzięły nad Tobą górę.
 • Pytania
  Wyobraź sobie sytuację, w której toksyczny kolega wpada w szał, nakręca do kłótni i narzekania. A Ty ze stoickim spokojem, pytasz o cel takiego zachowania. Zaczyna się marudzenie, a Ty pytasz marudera, jak możne zmienić swoje nastawienie do sytuacji albo, co w niej zmieni samo narzekanie.
 • Stosuj poprawną komunikację
  Jeśli mówisz tylko za siebie, nikogo nie oskarżasz, a jeśli nie podoba Ci się czyjeś zachowanie, mówisz mu o tym wprost, a każdą rozmowę sprowadzasz do sedna sprawy, masz szanse na przetrwanie. Może nawet czujesz się na tyle silny, by właśnie w ten sposób skonfrontować się z toksycznym współpracownikiem.
 • Zgłoś sytuację przełożonemu
  Nieuczciwe zagrywki w pracy przyjmują różną postać - w skrajnych przypadkach jest to mobbing. Jeśli kolega z pracy nie daje spokoju Tobie i innym, połączcie siły i przedstawcie sytuację przełożonemu. Nie utożsamiaj takiego zachowania z donosicielstwem - toksyczny pracownik to problem dla firmy. Z raportu Cornestore OnDeman wynika, że nieuczciwi pracownicy narażają firmę na straty finansowe, a sama ich obecność w miejscu pracy skłania innych zatrudnionych do zmiany pracodawcy.
relacja między pracownikami

krótki opis

O ile w trakcie edukacji masz wpływ na to, z kim przebywasz - w końcu zawsze możesz usiąść z kimś, kogo lubisz i dystansować się od osób, których nie darzysz sympatią, to w pracy jesteś poniekąd skazany na ludzi ze swojego zespołu. Nie wybierasz ani szefa, ani współpracowników, z którymi będziesz przebywać. A jak wiadomo ludzie są różni - fałszywi, narzekający, obgadujący i czekający na to, by w którymś momencie podwinęła Ci się noga.