Dress code w miejscu pracy. Na czym polegają style ubioru? | na-etacie.pl

Treść artykułu

Dress code w miejscu pracy. Na czym polegają style ubioru?

Jednym z pytań, które na rozmowie o pracę pada z ust kandydata jest to dotyczące obowiązującego w firmie dress code'u. Co oznacza smart casual, a co day casual? I jak do wymogów pracodawcy dostosować swoją garderobę?
Czym jest dress code? Jest to zestaw reguł, którymi powinieneś kierować się wybierając strój do pracy lub idąc na przyjęcie. Choć wielkie korporacje jak Google, Netflix czy Amazon odchodzą od nakłaniania pracowników do określonego stylu ubioru po tym, jak okazało się, że zwiększa to ilość napływających CV, wiele firm jak banki wciąż nie może pozwolić sobie na taki luksus.
Ubiór pracownika powinien być dostosowany do jego stanowiska, wizerunku i charakteru przedsiębiorstwa. O ile w agencji reklamowej barwny strój u osoby na kreatywnym stanowisku jest mile widziany, to w banku czy w sądzie hawajska koszula i szorty już nie przejdą. Jeszcze inaczej rysuje się sytuacja, gdy pracodawca organizuje bal, uroczysty bankiet lub sportową integrację. Jakie zasady ubioru kryją się pod poszczególnymi rodzajami dress code'u?

Dress code w pracy

Business Dress code – casual, smart casual, formal

Te rodzaje dress code'u to najczęściej spotykane w korporacjach reguły ubioru. Casual jest wygodnym strojem np. koszula i jeansy. Smart casual to tzw. sportowa elegancja, czyli koszulki polo, sportowe marynarki w różnych barwach. Panie mogą wybierać w kolorach i koszulach, które powinny łączyć z żakietami, spódnicami i spodniami.
Zobacz: 5 czynników, które decydują o tym, czy praca jest atrakcyjna dla pracownika
Mamy jeszcze formal dress code, który obowiązuje w bankach. Panów zobowiązuje do noszenia garniturów i koszul, a panie do zakładania eleganckich garsonek, marynarek i ołówkowych spódnic.
W korporacjach bardzo często obowiązują tzw. casual fridays. W piątki pracownicy mogą pozwolić sobie na luźniejszy, a nawet bardzo luźny strój.

Dress code formal czy casual?

Dress code Formal Attire

Najbardziej formalny dress code dotyczący wystawnych przyjęć i bankietów. Można go podzielić na white tie obowiązujący na balach i code black czyli stroje wieczorowe. W pierwszym z przypadków panowie powinni zjawić się na balu we fraku i białej kamizelce oraz białej koszuli. Obowiązkowa jest też muszka i spinki na mankietach. Spodnie powinny mieć dwa lampasy. Odpowiednie obuwie to lakierki. Panie na przyjęcie, na którym obowiązuje Formal Attire, muszą założyć suknie balowe z szalem lub etolą. Mile widziane są rękawiczki, a szpilki są oczywiście obowiązkiem. Do tego konieczne są dodatki w formie wytwornej biżuterii.
Zobacz: Trendy w rekrutacji - tak mogą wyglądać rozmowy kwalifikacyjne?
Kolejnym rodzajem Formal Attire jest code black. Jest to strój wieczorowy. Panów zobowiązuje do założenia czarnej marynarki z błyszczącymi klapami lub smokingu. Spodnie powinny mieć jeden lampas. Obowiązkowy jest pas hiszpański, który zapina się w talii. Do niego dobiera się białą koszulę, a dodatkiem jest czarna muszka. Buty pasujące do takiego stroju to oxfordy lub lakierki. Panie powinny założyć suknie wieczorowe, które w odróżnieniu od balowych nie muszą być długie. Szpilki, biżuteria i mała torebka to w przypadku code black obowiązek.

Dress code Active wear

Active wear to aktywny wypoczynek, czyli ubrania sportowe. Jest to strój, który obowiązuje na integracjach pracowników poza biurem np. wspólne gry zespołowe itp.

krótki opis

Jednym z pytań, które na rozmowie o pracę pada z ust kandydata jest to dotyczące obowiązującego w firmie dress code'u. Co oznacza smart casual, a co day casual? I jak do wymogów pracodawcy dostosować swoją garderobę?