Darmowe lunche w korpo. Jaka idea za nimi stoi? | na-etacie.pl

Treść artykułu

Darmowe lunche w korpo. Jaka idea za nimi stoi? Dlaczego firmy karmią swoich pracowników?

Dlaczego firmy karmią swoich pracowników?

Owocowe poniedziałki, darmowa zupa czy upusty na obiady i lunche to kulinarna rzeczywistość w większości światowych i polskich korporacji. Amazon proponuje posiłki za symboliczną monetę, a Google zaprasza na darmowe obiady. Dlaczego znane i świetnie prosperujące firmy decydują się na dokarmianie, a nawet żywienie pracowników? Taki benefit to część przemyślanej strategii. Jesteś ciekawy jakiej?

Darmowe posiłki w pracy

Skąd wzięły się darmowe lunche w korpo?

Skąd w firmach i ogłoszeniach o pracę wszelkie dodatkowe korzyści płynące z bycia częścią danego korpo? Dodajmy, że nie mówmy o zakładach zobowiązanych Kodeksem Pracy do karmienia pracowników (prace związane z ciężką pracą fizyczną). Sportowe karty, opieka medyczna, ubezpieczenia i darmowe albo półdarmowe obiadki to świetnie działająca przynęta. Kiedy pracownik da się na nią złapać, czuje się zobowiązany, bo przecież pensje dostaje, a my mówimy o pozornie gratisowych dodatkach.
Zobacz: Czy warto pracować w startupie?
Mają one za zadanie budować lojalność. Lojalny pracownik nie będzie chciał zmienić pracy, a ciągły proces rekrutacji i szkolenie nowych osób nie są ani tanie, ani nie trwają jednego dnia. Dla firmy - brutalnie mówiąc - są stratą, a jak wiadomo pracodawcy chcą jej uniknąć.

Integracja zespołu

Nie bez przyczyny padło właśnie na jedzenie. Jest ono podstawową potrzebą człowieka. Zatem karmienie wysyła pracownikowi jasny przekaz: "Tu o mnie dbają". Jest też kolejny aspekt. Jedzenie to paliwo dostarczające energii do pracy i poprawiające nastrój, to z kolei przekłada się na lepszą efektywność zatrudnionych.
Kolejny plus - integracja pracowników. Wspólne wyjścia do jadalni to doskonała okazja do rozmowy. W Polsce spożywanie posiłków w gronie rodziny czy przyjaciół utożsamiane jest z budowaniem relacji i poczuciem wspólnoty. Co zatem się dzieje? Mamy zgrany i najedzony team, w którym spada ryzyko wystąpienia konfliktów.

Smaczne posiłki

Teraz pojawia się pytanie, czy firmom karmienie pracowników w ogóle się opłaca? Spójrzmy na to z tej strony - nie opuszczą oni miejsca pracy, bo mogą jeść na miejscu. Nie wydłużają przerwy i nie spóźniają się, bo zostają w tym samym budynku. Oszczędzają zatem czas pracy - czas, który mogą poświęcić na wykonywanie obowiązków. Wracają za to pełni energii i dobrego humoru.
Zobacz: Jak umiejętnie zmienić pracę na lepszą?
Dla dobrze prosperujących firm, karmienie pracownika nie jest wydatkiem, a inwestycją w jego lojalność, motywację i efektywność, a także strategicznym krokiem w budowaniu pozytywnego wizerunku marki, bo kto będzie narzekać na darmowy bufet? Wspólne posiłki budują lojalność i przywiązanie w pracowniku, i co za tym idzie, pracodawcy oszczędzają na procesach rekrutacyjnych.

krótki opis

Owocowe poniedziałki, darmowa zupa czy upusty na obiady i lunche to kulinarna rzeczywistość w większości światowych i polskich korporacji. Amazon proponuje posiłki za symboliczną monetę, a Google zaprasza na darmowe obiady.