Czy warto pracować w startupie? | na-etacie.pl

Treść artykułu

Czy warto pracować w startupie?

Startup to w ostatnich latach bardzo modne słowo, które odnosi się do nowo powstałego przedsiębiorstwa. Są to nowoczesne miejsca pracy pozostające w opozycji do korporacji, w których panują sztywne zasady. Oczywiście praca w startupie ma swoje plusy i minusy, i zanim podejmie się decyzję o dołączeniu do niego, warto je poznać.
Żeby rozpocząć pracę w startupie, trzeba wiedzieć, czym on dokładnie jest. Tak, jak już wspomnieliśmy, termin ten dotyczy biznesu, który dopiero powstaje. Wyróżniamy 3 fazy rozwoju nowych przedsiębiorstw: zalążkową, rozruchu i rozwoju. Na każdym z nich poszukiwani są ludzie o różnych kompetencjach i doświadczeniu. Osoby, które dostaną pracę, muszą pasować do idei firmy i celów, do których dąży. Właśnie z tego powodu w startupach zatrudniania są pasjonatów i ludzi z wizją, którzy są w stanie oddać się swojej pracy. Dlatego kandydatów kusi się różnymi benefitami jak elastyczne godziny pracy czy możliwość zdalnego wykonywania obowiązków.
Startup to też praca w zmieniających się warunkach - zanim odnajdzie się własną drogę biznesową, należy wykonać kilka mniej lub bardziej udanych eksperymentów, co niesie za sobą pewne ryzyko. Czy warto je podjąć?

Nowoczesne miejsca pracy

Zalety pracy w startupie

 • Zdobywasz wiedzę
  Startup to wyjątkowe miejsce. Tak, jak zaznaczyliśmy wcześniej, od kandydatów wymaga się elastyczności i różnych kompetencji. Specyfika pracy wiąże się tu z przekazywaniem umiejętności oraz nauką nowych rzeczy, zatem jeśli chcesz poszerzyć swoje horyzonty, nie czekaj.
  Zobacz: Staż zawodowy – jak go wykorzystać i gdzie go odbyć? Lepsza jest mała firma czy znana korporacja?
 • Masz różne obowiązki
  W startupie realizujesz własne pomysły i jesteś za nie odpowiedzialny, nikt nie narzuca Ci sposobu działania. Wykorzystujesz własną kreatywność i samodzielność.
 • Swoboda w działaniu
  Zdolność do pracy weryfikują badania lekarskie, a nie wywiad pracodawcy. Nie ma on prawa zapytać o ogólny stan zdrowia, przebyte choroby i problemy zdrowotne.
 • Elastyczne godziny pracy
  W pracy w startupie ważne są efekty, dlatego jego pracownicy pracują, kiedy chcą i jak chcą. Ważne, by wywiązali się ze swoich zadań.
  Zobacz: 5 podstawowych zasad budowania marki osobistej
 • Przyjazna atmosfera
  Startup zwykle tworzą młodzi i ambitni ludzie, dla których liczy się luźna atmosfera i przyjazne kontakty. Zapomnij o procedurach i dress codzie.
 • Nie CV, a portfolio
  W pracy w startupie nie liczy się wykształcenie, a doświadczenie i osiągnięcia.
 • Poznajesz ciekawych ludzi
  Startupy, zwłaszcza te międzynarodowe, to miejsca, w których pracują ludzie z różnych krajów. Jest to idealne miejsce do zawierania cennych znajomości.
Swoboda w działaniu

Czy praca w startupie ma same zalety?

Z powyższych treści wychodzi, że tak. Jednak, jeśli są zalety, to są i wady. Choć wiele startupów jak Airbnb, Spotify czy Uber są dzisiaj gigantami, nie kończy tak każde przedsiębiorstwo. Praca w takim miejscu pociąga za sobą podjęcie pewnego rodzaju ryzyka, bowiem nikt nie ma pewności, co wydarzy się w starupie za jakiś czas. Praca w nim wymaga też od kandydatów elastyczności i kreatywnego podejścia do zadań. Jeśli zatem jesteś osobą, która lubi działać w oparciu o sztywne zasady, możesz mieć pewne trudności.

Elastyczności i kreatywne podejście do zadań

krótki opis

Startup to w ostatnich latach bardzo modne słowo, które odnosi się do nowo powstałego przedsiębiorstwa. Są to nowoczesne miejsca pracy pozostające w opozycji do korporacji, w których panują sztywne zasady. Oczywiście praca w startupie ma swoje plusy i minusy, i zanim podejmie się decyzję o dołączeniu do niego, warto je poznać.