Czy w pracy powinniśmy zawierać przyjaźnie? | na-etacie.pl

Treść artykułu

Czy w pracy powinniśmy zawierać przyjaźnie?

Odwieczne pytanie brzmi: "Czy powinniśmy przyjaźnić się z osobami, z którymi pracujemy?" Oczywiście, nie ze wszystkimi będziesz chcieć pogłębiać relacje, ale co, jeśli wiesz, że znalazłeś w miejscu pracy bratnią duszę i kogoś, z kim nadajesz na tych samych falach?

Badania opublikowane przez Ipsos nie pozostawiają złudzeń - posiadanie w pracy przyjaciela zwiększa satysfakcje zawodową. 55% badanych uważa, że dzięki zawieraniu bliskich przyjacielskich relacji na stopie zawodowej, zwiększa się jakość wykonywanych obowiązków. Aż 70% badanych nie ma złudzeń, co do tego, że przyjaźń w miejscu pracy jest kluczem do szczęśliwego życia zawodowego. To jak bardzo ważna jest atmosfera i relacje z ludźmi, z którymi pracujemy, obrazuje jeden przykład - aż 54% badanych panów i 78% badanych pań, odmówiłoby lepiej płatnej oferty, gdyby uniemożliwiała im ona zawieranie przyjaźni w pracy.

Zatem odpowiedź na postawione pytanie wydaje się prosta - przyjaźniom w pracy trzeba powiedzieć stanowcze "tak", jednak należy zachować ostrożność w kilku kwestiach, oto one:
Zobacz: Nie przegap szansy, czyli zawody przyszłości i najlepsza praca dla Ciebie

przyjaźń w pracy

Czy praca to miejsce na przyjaźń? Zwróć uwagę na te kwestie:

 • Konflikt lojalności
  Przełożony wtajemniczył Cię w nowy projekt, ale jest on ściśle tajny. Przyjaciel naciska, żebyś uchylił rąbka tajemnicy. Albo inna sytuacja - wiesz, że Twój bliski kolega zostanie zwolniony, ale tajemnica zawodowa zobowiązuje Cię do milczenia. Komu należy się lojalność? W tym przypadku pracodawcy, bowiem zdradzając go, ryzykujesz swoją posadą.
 • Plotki
  Odwróćmy sytuację z poprzedniego punktu. Co jeśli przyjaciel Ci zaufał i powiedział coś, czego absolutnie mówić nie powinien, a Ty przekażesz to dalej? Konflikt gotowy.
 • Zazdrość
  Nie można jej uniknąć, gdy jeden z przyjaciół awansuje, a drugi pozostaje na niższym stanowisku. Pojawiają się myśli, kto bardziej zasłużył na kolejny krok w karierze zawodowej. W takiej sytuacji warto przemienić negatywne emocje w działanie, a z przyjacielem świętować wieczorem jego sukces, choć wiadomo, że cieszenie się z cudzego szczęścia nie zawsze przychodzi łatwo.
  Zobacz: 8 pytań, które prawie zawsze padają na rozmowie kwalifikacyjnej
 • Nie taka prawdziwa przyjaźń
  Realia są brutalne. Zapewne spotkałeś się z takimi osobami, które utrzymują niektóre relacje w pracy tylko dlatego, bo liczą na benefity. Zastanów się, czy pod skorupką nowego przyjaciela nie kryje się manipulator.

Pamiętaj, w środowisku zawodowym liczy się profesjonalizm, dlatego nawet jeśli pracujesz z przyjacielem, oddzielcie relacje zawodowe od prywatnych.

krótki opis

Fajny zespół, wspólne wyjścia i integracje - czy w takich warunkach powinna rozwijać się przyjaźń? Czy praca to miejsce na zawieranie takich relacji, czy może powinniśmy ograniczyć się jedynie do znajomości, a nie przyjaźni?