Biedna PanDa – czyli, jak prosić pracodawcę o podwyżkę? | na-etacie.pl

Treść artykułu

Biedna PanDa – czyli, jak prosić pracodawcę o podwyżkę?

W życiu każdego pracownika przychodzi taki moment, w którym musi udać się na rozmowę z szefem i poprosić go o podwyżkę. Przyjęło się, że taka sytuacja powinna mieć miejsce raz w roku. Jak przygotować się do takiego spotkania i jak je przeprowadzić, żeby uzyskać przychylne rozpatrzenie swojej prośby?
Na sam początek brutalna prawda, czyli nie licz na to, że ktoś doceni Twoją pracę i zaoferuje podwyżkę. Może zdarza się to w przypadku awansów, ale przeciętny pracownik sam musi zadbać o swoją kieszeń. Na pocieszenie - 2/3 osób proszących o podwyżkę, dostaje ją.

Podwyżka w pracy

Jak przygotować się do rozmowy o podwyżce?

 • Umów się na rozmowę
  Poważne tematy wymagają poważnego otoczenia. Rozmów o podwyżce nie powinno przeprowadzać się, gdy przypadkowo spotka się szefa w kuchni czy nie daj Boże, jak wychodzi z toalety. Nieodpowiednie będą także maile. Najlepszym wyjściem jest wiadomość z prośbą o spotkanie. Możesz w niej zawrzeć, jaki temat chcesz poruszyć oraz poprosić o ustalenie terminu.
  Zobacz: Działaj z planem - jakie są cele rozmowy kwalifikacyjnej?
 • Wybierz dobry moment
  Są momenty, które działają na Twoją korzyść, jeśli chodzi o rozmowy o podwyżce. Bez zastanowienia możesz umówić spotkanie, gdy masz na swoim koncie sukcesy (np. dochodowy projekt, z którego szef był zadowolony). Świetną okazją są też nowe obowiązki czy dobra kondycja finansowa firmy. Twoją szansę na podwyżkę zwiększy także koniec roku finansowego, kiedy to planowany jest budżet.
 • Opracuj plan rozmowy
  Nie będzie najlepiej wyglądać, jeśli wejdziesz do gabinetu szefa i nie będziesz wiedział, jak zacząć rozmowę. Żeby uniknąć takiej sytuacji, opracuj plan działania. Zastanów się, jak zaczniesz konwersację, jakimi argumentami uzasadnisz swoją prośbę oraz jakiej kwoty oczekujesz. Podczas rozmowy porusz temat swoich zasług dla firmy, doświadczenia i kwalifikacji.
 • Mocne argumenty
  Argumentując, dlaczego powinieneś dostać podwyżkę, skupiaj się na swoich osiągnięciach, a nie sprawach prywatnych, jak kredyt czy ciężka sytuacja finansowa. Podkreślanie, że pensja jest niesprawiedliwa może być mało przekonywującym argumentem. Lepiej poprzyj swoją prośbę wynikami, osiągnięciami i tym, co wnosisz do pracy. Zobacz: Czy ma Pan/Pani jakieś pytania? " O co musisz zapytać na rozmowie o pracę?
 • Negocjuj
  Jeśli szef na wstępie poinformuje Cię o tym, że nie może zwiększyć Twoich zarobków, zapytaj czy istnieją alternatywy. Może pozwoli pracować Ci zdalnie czy zaoferuje inne benefity jak karta Multisport, bony żywieniowe, dofinansowanie wakacji, kursy, samochód służbowy itd. Nie zapewniaj go jednak o swojej wielkiej wierności i lojalności. Jeśli to zrobisz, dasz mu do zrozumienia, że niezależnie od jego decyzji o Twoich zarobkach, nie straci pracownika.
Negocjacje finansowe

krótki opis

W życiu każdego pracownika przychodzi taki moment, w którym musi udać się na rozmowę z szefem i poprosić go o podwyżkę. Przyjęło się,że taka sytuacja powinna mieć miejsce raz w roku. Jak przygotować się do takiego spotkania i jak je przeprowadzić, żeby uzyskać przychylne rozpatrzenie swojej