Nie przegap szansy, czyli zawody przyszłości i najlepsza praca dla Ciebie | na-etacie.pl

Treść artykułu

Nie przegap szansy, czyli zawody przyszłości i najlepsza praca dla Ciebie

Rynek wciąż ewoluuje

Czasy, w których przychodząc do zakładu pracy, zostawało się w nim do emerytury, minęły bezpowrotnie. Współczesny rynek pracy wymusza zmiany, które dokonują się na różnych etapach naszego życia, począwszy od dorywczych zajęć u progu dorosłości, po trudności ze znalezieniem pracodawcy, będąc o krok od emerytury. Coraz częściej mówi się o zawodach przyszłości, ale należy w tym momencie rozróżnić dwa podstawowe czynniki, które będą wpływały na rynek pracy. Wbrew pozorom te rozważania nie sprowadzają się wyłącznie do rozwoju technologicznego. W przyszłości niektóre zawody zyskają, a inne stracą na znaczeniu. Ba! Niektóre w ogóle znikną! Twoja sytuacja może być uzależniona od dwóch czynników. Pierwszym jest wspomniany rozwój technologiczny. W stwierdzeniu, że wszystkich nas „zastąpią roboty", jest sporo przesady, niemniej to faktyczne zjawisko w wielu branżach. Z jednej strony wiele stanowisk opartych o pracę fizyczną, „taśmową" traci rację bytu, gdy dany zakład inwestuje w drogą, ale efektywną maszynę, która jest w stanie zastąpić całe zespoły ludzkie. W konsekwencji jedyny potrzebny pracownik to serwisant maszyny i jej operator, który bardziej dogląda niż uczestniczy w procesie produkcyjnym. Czy trend robotyzacji ten dotyka jedynie pracowników fizycznych? Nie! Również wiele zajęć biurowych i kreatywnych traci rację bytu. Rozwój oprogramowania komputerowego, aplikacji, a przede wszystkim sztucznej inteligencji sprawia, że nawet część prawników czy dziennikarzy ma prawo się obawiać o swoją przyszłość. Już dziś są znane przypadki robotów, które analizują w ułamku sekundy setki dokumentów prawnych albo innych maszyn, które odpowiadają za coraz to bardziej złożone artykuły prasowe. Jednak zawody przyszłości kształtują się nie tylko w odniesieniu do technologii. Drugą ważną kwestią jest globalizacja, a raczej otwarcie granic, masowa migracja. Sam pomyśl, jak wielu naszych rodaków wyjechało pracować na Zachód, mogąc tam liczyć na lepsze zarobki. Z kolei coraz więcej zajęć w Polsce staje się chlebem powszednim dla imigrantów zza wschodniej granicy czy nawet dalekiej Azji. Po prostu rynek się zmienia. I choć myślisz o swojej najbliższej pracy, która da Ci zarobek, spróbuj przyjąć szerszą perspektywę. Poprowadź swoją karierę w kierunku, który zaowocuje za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat. Poznaj kilka dziedzin, w których zapotrzebowanie na specjalistów jest wysokie, a będzie tylko rosło!

IT

Czy wiesz, że już w tym momencie na polskim rynku brakuje nawet kilkadziesiąt tysięcy specjalistów w zakresie szeroko pojętego IT? Choć Internet rozwija się w Polsce i na świecie od wczesnych lat 90., dopiero teraz daje pracę tak wielu ludziom. Programista Java, senior developer czy wiele innych zawodów brzmi dość tajemniczo, ale kryją się za nimi ogromne możliwości rozwoju, a przede wszystkim wysokie pensje. Nawet mniej znaczące stanowiska w korporacjach są trampoliną do rozwoju kariery pod warunkiem nieustannego uczenia się i niesłabnącej ambicji.

Praca w IT, zawody przyszłości, rynek pracy

Sztuczna inteligencja

Pokrewnym zagadnieniem jest AI, czyli sztuczna inteligencja. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak wiele codziennych usług, które dotyczą Ciebie, jest wykonywanych przez potężne algorytmy. To, co kiedyś wymagało ogromnego wysiłku intelektualnego całych zespołów ekspertów, dziś jest kwestią przetworzenia danych w ułamku sekundy. Jednak sztuczną inteligencją ktoś musi zarządzać, ktoś musi tworzyć coraz bardziej skomplikowane algorytmy. To szansa dla Ciebie. Już teraz można na tym dobrze zarabiać, a perspektywa najbliższych lat jest więcej niż obiecująca. Zwłaszcza że w Polsce rynek najnowszych technologii rośnie bardzo dynamicznie, a nasi specjaliści są doceniani w globalnej skali.

❜❜ Dowiedz się, jak będzie się zmieniał rynek pracy i co należy uwzględnić, analizując własną sytuację. ❜❜

Big Data

Kolejnym obszarem związanym z IT oraz AI jest Big Data. „Duże dane" pozwalają wdrażać algorytmy w rozbudowane projekty społecznościowe i biznesowe. Skąd duże marki wiedzą o nas, konsumentach, tak dużo, czego dowodem są spersonalizowane reklamy? Właśnie dzięki Big Data, bo korzystając z wyszukiwarki Google, portali czy mediów społecznościowych, pozostawiamy za sobą tysiące śladów, które można umiejętnie przetworzyć. To zadanie dla specjalistów w zakresie Big Data, dla których stanowiska pacy już teraz są ciekawą perspektywą zawodową. Jeśli myślisz przyszłościowo, dowiedz się na ten temat znacznie więcej. Być może to droga dla Ciebie?

Logistyka

Polska już jest transportową potęgą – w naszym kraju mieszczą się kluczowe centra dystrybucyjne, u nas działa wiele drobnych, średnich i dużych przedsiębiorstw oferujących międzynarodowy przewóz towarów. Aby nad tym zapanować, potrzebni są nie tylko fachowi kierowcy, ale przede wszystkim doświadczeni i profesjonalni logistycy. Logistyka jest popularnym kierunkiem na studiach, jednak wiele osób próbuje się dostać do tej branży, nie mając kierunkowego wykształcenia. Jest to przecież obszar wykraczający bardzo poza transport. W zasadzie każdy proces sprzedażowy i produkcyjny wymaga odpowiedniej logistyki. To zdecydowanie zawód teraźniejszości, a tym bardziej przyszłości, szczególnie w dobie otwartych granic i globalizacji.

Ekotechnologia

Kolejną dziedziną, w której rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, jest szeroko pojęta ekotechnologia. Projektowanie, produkowanie i montowanie paneli fotowoltaicznych jest zaledwie wierzchołkiem zapotrzebowania na rynku pracy. Do tego dochodzą pompy ciepła, termoizolacje, ekologiczne materiały budowlane, domy pasywne, okna energooszczędne i wiele innych biznesów, które ktoś musi poprowadzić. Skoro rośnie popyt, rośnie też szansa na dobre zatrudnienie, które przy okazji sprzyja środowisku i jest społecznie pożyteczne.

Biotechnologia

Jeśli jest się dobrym w chemii, biologii czy fizyce, warto poszukać zawodu przyszłości, który skupia wątki z tych dziedzin i zapewnia niesamowite możliwości rozwoju. Przykładem jest biotechnologia. Świat organiczny wdrożony w rzeczywistość przemysłową okazuje się niewyczerpanym polem do badań i pracy, nierzadko w międzynarodowych zespołach. Ponieważ to zawód oparty na zaawansowanej wiedzy, nie ma dużej konkurencji. A miejsc pracy jest coraz więcej.

Finanse

Można by poświęcić sporo czasu na rozważania wokół rynku finansowego w Polsce. Czy wiesz, jak wielu Polaków bierze pożyczki i kredyty? Jak duże jest zadłużenie naszych rodaków? A do tego dochodzą kwestie ubezpieczeń, lokat i wielu innych produktów. Jeszcze innym obszarem są waluty wirtualne takie jak bit-coiny, elektroniczne giełdy, mobilne produkty. Nie trzeba być z wykształcenia ekonomistą, żeby wejść w świat finansów. Trzeba się sporo nauczyć i wykazać dużym zaangażowaniem, żeby spróbować swoich sił i zrobić poważną karierę w tej branży. Ten szeroki rynek będzie tylko rósł, dlatego jeśli myślisz o przyszłościowej pracy, zakręć się wokół pieniędzy.

Zdrowy styl życia

Żyjemy w czasach niezwykle paradoksalnych. Z jednej strony w Polsce dietetycy biją na alarm, bo coraz więcej obywateli, w tym najmłodszych, cierpi na nawagę i otyłość. Nie mówimy o lekkiej nadwadze po zbyt obficie zajadanych świętach, ale chorobie nazywanej otyłością, która ma naprawdę poważne konsekwencje. A na drugim biegunie wciąż rosnąca moda na bycie fit: świadome jedzenie, aktywność fizyczna, rezygnacja ze wszystkiego, co sztuczne i niezdrowe. Tak, to prawda, żyjemy w paradoksalnym, zróżnicowanym świecie, ale zdrowy styl życia to także dziedzina, w której można się rozwijać i na której można dobrze zarabiać. Jeśli już dziś, to tym bardziej za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Dlatego warto pomyśleć o ekologicznej żywności, naturalnych kosmetykach, dietetyce, byciu trenerem personalnym. „Fit-kariera" może przybrać niejeden wymiar, a przy okazji połączyć pasję i źródło dochodów!

Logistyka, sztuczna inteligencja

Jak przygotować się na rynkowe zmiany

  • Jeśli zastanawiasz się nad wyborem szkoły, przeanalizuj sytuację na danym rynku i poznaj prognozy na najbliższe lata. Jeśli w niedalekiej przyszłości może Cię zastąpić robot, może lepiej będzie wybrać inną ścieżkę zawodową?
  • Nie zamykaj się na zmianę. Dziś jest ona nieuniknionym elementem życia. Nawet na krótko przed wejściem w wiek emerytalny możesz stanąć w obliczu konieczności przekwalifikowania się. Nie bój się tego – po prostu poszukaj dla siebie zajęcia, które choć jest wyzwaniem, da Ci satysfakcję i pieniądze.
  • Zapomnij o sztywnych ramach ścieżki zawodowej. Sama edukacja, bez praktyki w tzw. międzyczasie może być dla Ciebie zgubna. Ucz się, bierz udział w stażach i praktykach, rozwijaj się na kursach i szkoleniach, zdobywaj certyfikaty, pozyskuj darmową i płatną wiedzę przez Internet. Krótko mówiąc: nie zatrzymuj się w miejscu i wciąż staraj się być lepszą wersją samego siebie.
  • Szukaj niszy. Być może Twoje doświadczenie zawodowe podpowiada Ci, które obszary w Polsce wciąż wymagają rozwoju? W wielu branżach nadal jesteśmy daleko za krajami Zachodu. To paradoksalnie korzystna perspektywa dla osób, które chcą wejść na rynek ze swoim start-upem czy przegonić konkurentów innowacyjnym pomysłem na pracę w danym sektorze.
  • Staraj się postrzegać rzeczywistość jak najszerzej. Jeśli zdobędziesz pracę i zamkniesz się na wąską specjalizację, być może przegapisz rynkowe zmiany. Nawet aktualne sukcesy mogą się okazać niewiele warte, gdy spoczniesz na laurach. Dlatego ucz się, nie wygaszaj w sobie pasji, zawodowego żaru. Żyjemy w czasach, w których nie warto przegapić zmian. Warto mieć natomiast w sobie pokorę, ale i odwagę. Jest tak wiele branż, które w najbliższych latach zyskają na znaczeniu. Bądź w awangardzie rewolucji, a nie jej ofiarą!

krótki opis

Zastanawiasz się, jakie zawody zapewnią Ci dobrą przyszłość? Przeczytaj artykuł i poznaj je