5 sposobów na budowanie pewności siebie | na-etacie.pl

Treść artykułu

5 sposobów na budowanie pewności siebie

Z ilu wyzwań rezygnujesz z braku pewności siebie? Awans, podwyżka, ambitny projekt i szkolenia uciekają Ci sprzed nosa z powodu wewnętrznej blokady i strachu o to, że nie dasz rady? Brak pewności siebie podcina skrzydła i paraliżuje, ale nie jest stanem permanentnym, pracując nad sobą można zyskać +100 do wiary we własne możliwości. Łap 5 sprawdzonych sposób, które pomogą Ci uwierzyć w siebie.
Wiesz, że ludzie pewni siebie zarabiają 12% więcej robiąc to samo, co osoby, którym brakuje wiary we własne możliwości? Nie od dziś wiadomo, że o sukcesie zawodowym nie decydują tylko kwalifikacje i doświadczenie, ale i inteligencja emocjonalna, na którą składa się właśnie pewność siebie.

Pozytywne nastawienie

Jak budować pewność siebie?

 • Poznaj swoje mocne i słabe strony
  Niby każdy powinien je znać, jednak gdy zostajesz o nie zapytany, nie wiesz, co odpowiedzieć. Samoświadomość pomaga na każdej płaszczyźnie życia, dlatego poświęć chwilę, by poznać swoje zasoby i możliwości. Wykorzystaj swoje zalety w pracy i pogłębiaj je szkoleniami lub wzmacniaj korzystając z nich w życiu zawodowym. A co z wadami? Ich świadomość pomoże uniknąć Ci sytuacji, które grożą porażką, ale to nie wszystko. Wiedząc, co nie wychodzi Ci najlepiej, możesz popracować nad tym, by uzupełnić te braki. Masz problem z komunikacją z innymi? A słyszałeś o treningu umiejętności społecznych?
  Zobacz: Umowa B2B i umowa o pracę - co wybrać?
 • Nie porównuj się do innych
  Wypadasz gorzej na tle współpracowników, przez co działasz zachowawczo i zostawiasz im ambitne projekty? Sądzisz, że mają więcej szczęścia w życiu? A czy przeanalizowałeś, jak ciężko pracowali nad tym, by znaleźć się na swojej aktualnej pozycji zawodowej? Jeśli zaczniesz pogrążać się w braku samoakceptacji, stracisz wiarę we własne możliwości. Co w zamian? Przede wszystkim więcej odwagi! Druga sprawa, nie możesz budować poczucia własnej wartości na podstawie tego, co mówią inni. Rozróżniaj cenny feedback od niekonstruktywnej krytyki. Przykładowo, jeśli ktoś skomentuje Twój projekt jako "do bani" jest to nic niewnosząca opinia. Feedback jest natomiast powiedzeniem, co było w nim zrobione poprawnie, a jakie obszary można udoskonalić.
 • Małymi krokami do celu
  Wytrwałość to cecha ludzi pewnych siebie, jednak najpierw realizują oni cele, które są realne, a nie porywają się z motyką na słońce. Wyznaczaj sobie takie zadania, które są możliwe do realizacji. Przykładowo, chcesz zostać dyrektorem firmy, ale dopiero co zacząłeś w niej staż. Najpierw spróbuj być liderem w swoim teamie. O to właśnie chodzi we wchodzeniu na szczyt po szczeblach kariery zawodowej.
  Zobacz: Jak bronić się przed nieuczciwymi zagrywkami współpracowników?
 • Doceniaj pozytywne aspekty
  Wydaje się, że pozytywne myślenie to truizm powtarzany na coachingach. A czy wiesz, że połączenia neuronowe w mózgu utrwalają się w zależności od powtarzalności danego zachowania. Przykładowo, jeśli zawsze narzekasz i widzisz siebie jako przegranego, przy kolejnej sytuacji zawodowej, powtórzysz znany sobie sposób reakcji. Osoba, która pracuje nad sobą, spróbuje dostrzec pozytywne detale, a taki trening sprawi, że zdobędzie zupełnie nową metodę rozwiązywania swoich problemów.
 • Mowa ciała
  Nie oszukujmy się, pewność siebie po prostu widać po pracowniku. Chodzi wyprostowany, niezgarbiony, jego ramiona są uniesione, a łopatki ściągnięte. Takie osoby od razu postrzega się inaczej niż te skulone i unikające kontaktu wzrokowego. Swoje robi także profesjonalny strój.
Mowa ciała

krótki opis

Z ilu wyzwań rezygnujesz z braku pewności siebie? Awans, podwyżka, ambitny projekt i szkolenia uciekają Ci sprzed nosa z powodu wewnętrznej blokady i strachu o to, że nie dasz rady? Brak pewności siebie podcina skrzydła i paraliżuje, ale nie jest stanem permanentnym, pracując nad sobą można zyskać +100 do wiary we własne możliwości. Łap 5 sprawdzonych sposób