5 czynników, które decydują o tym, czy praca jest atrakcyjna dla pracownika | na-etacie.pl

Treść artykułu

5 czynników, które decydują o tym, czy praca jest atrakcyjna dla pracownika

Polski rynek pracy znalazł się w fazie pracownika, co oznacza, że to on wybiera pracodawcę, a nie pracodawca jego. Jakie czynniki zadecydują o tym, czy przyjmie on - albo wprost przeciwnie - odrzuci ofertę firmy?
Każdy z nas chce mieć pracę, którą określi mianem atrakcyjnej. Weźmy pod lupę, jakie są najważniejsze wyznaczniki atrakcyjności miejsca pracy:

Rozmowa kwalifikacyjna
 • Wynagrodzenie. I to niemałe
  Nie oszukujmy się, pieniądze są w stanie dodać motywacji do pracy, jak i ją odebrać. Dla wielu pracowników najważniejszym wyznacznikiem atrakcyjności posady są właśnie zarobki. Co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem? Na to, czy ocenimy swoje wynagrodzenie za "dobre" wpływa fakt, czy jest ono adekwatne do włożonego w pracę wysiłku, czy jest proporcjonalne do doświadczenia i zarobków w branży oraz, czy pozwala na zaspokojenie potrzeb pracownika (a jak wiadomo, każdy ma inne).
 • Stabilność
  Bezpieczeństwo zatrudnienia to aspekt, którego nie można pominąć przy szukaniu pracy. Osoby z kredytem, rodziną czy wyposażone w cechę osobowości zwaną "odpowiedzialnością", będą rozglądać się za pracodawcą o ugruntowanej pozycji na rynku, który zaoferuje im stabilną posadę. Bezpieczeństwo daje także odpowiednia forma zatrudnienia oraz świadomość, że na świadczone usługi, będzie popyt. Zobacz: 8 pytań, które prawie zawsze padają na rozmowie kwalifikacyjnej
 • Zakres obowiązków
  Zapewne doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że praca wygląda zupełnie inaczej, gdy zajmujesz się sprawami, które są dla Ciebie pasjonujące. Osoby, które ze swojej pasji uczyniły zawód, wygrały życie. Atrakcyjne obowiązki podnoszą motywację, efektywność i przekładają się na atmosferę w pracy. Zresztą, wyobraź sobie sytuację, w której każdy pracownik w firmie X wykonuje pracę, którą kocha. Narzekanie spada do zera. Czy nie w takich warunkach chciałbyś pracować?
 • Rozwój
  Pod tym pojęciem mieszczą się dwie istotne sprawy. Raz, ambitny pracownik zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że dokształcanie się i poszerzanie własnej wiedzy jest inwestycją w przyszłość, dlatego istotna jest dla niego perspektywa szkoleń i kursów. Rozwój to także możliwość awansu. Dzisiejszy pracownik chce się rozwijać, a nagrodą za wysiłek włożony w zdobywanie wiedzy powinien być dla niego awans
 • Elastyczne godziny pracy i możliwość pracy zdalnej
  Zmiany na rynku pracy i nowoczesne technologie dały wielu pracownikom możliwość zdalnego wykonywania zawodu i pracy o elastycznych godzinach. Takie rozwiązanie pomaga zachować work-life balance i zwiększa satysfakcję z wykonywanej pracy oraz daje możliwość załatwienia wielu istotnych spraw bez konieczności brania dnia urlopu.
  Zobacz: Jak stworzyć skuteczne ogłoszenie o pracę w dobie rynku pracownika

Są to najważniejsze, ale nie wszystkie czynniki, które decydują o tym, czy pracownik uzna dane miejsce pracy za atrakcyjne. Wiele osób spogląda również na dodatkowe benefity jak np. prywatna opieka medyczna czy karnety na siłownię. Dla innych ważna jest odpowiednia lokalizacja i przyjazna atmosfera w pracy.
Nie zapominajmy jednak, że każdy ma swoje indywidualne preferencje i priorytety. Nie ulega natomiast wątpliwości, że pracownik powinien być ich doskonale świadomy, ponieważ ta wiedza pomoże mu odnaleźć pracę, która w jak największym, a może i całkowitym stopniu, sprosta jego potrzebom.

Przyjazna atmosfera w pracy

krótki opis

Polski rynek pracy znalazł się w fazie pracownika, co oznacza, że to on wybiera pracodawcę, a nie pracodawca jego. Jakie czynniki zadecydują o tym, czy przyjmie on - albo wprost przeciwnie - odrzuci ofertę firmy?
Każdy z nas chce mieć pracę, którą określi mianem atrakcyjnej. Weźmy pod lupę, jakie są najważniejsze wyznaczniki atrakcyjności miejsca pracy